Dahiliye Nedir?

İç hastalıkları departmanı çocukluk çağını aşmış bireylerin iç organ sistemleriyle ilgili incelemeleri yapar. Bu sisteme ait organların fonksiyon bozukluklarıyla ilgili teşhis ve tedavi hizmetini verir. Bunun yanı sıra sağlık hizmeti verdiği her bireyi kendisini hastalıklardan koruması için alınması gereken önlemler konusunda bilinçlendirir ve yönlendirir.

Dahiliye, tıbbın bir ana bilim dalıdır; İç Hastalıkları olarak da bilinir. İnsanın sindirim sistemi, hormonal sistemi ( şeker hastalığı , guatr ), kalp, akciğer, böbrek, kan hastalıkları, kanserin dahili tanı ve onkolojiyle kombine tedavisi, enfeksiyon hastalıkları ( solunum sistemi , akciğer, idrar yolu, barsak enfeksiyonları) , romatizma ve alerjik hastalıklar, yaşlı hasta grubunun sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenir.

Genel dahiliye tıbbın tüm klinik branşlarına temel teşkil eden bir disiplindir. Sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların büyük çoğunluğunun problemleri iç hastalıklarının ilgi alanına girmektedir. Üst ve alt solunum yolu hastalıkları, hiper tansiyon, mide-bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, tiroit hastalıkları, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar gibi çok geniş bir skalayı kapsar.

100329_hangi_organlar_bagislanabilir